Pracownika protetyki stomatologicznej
+48 602-822-546

Jak zadbać o higienę zębów?

Dla Pacjenta

Kilka przydatnych technik mycia i higieny zębów.

Podstawy mycia zębów

Jasne, zdrowe zęby to czyste zęby, dlatego ważne jest regularne i indywidualnie dostosowane szczotkowanie zębów. Używaj pasty do zębów z fluorem i szczotkuj delikatnie, ale dokładnie tak długo, jak to konieczne, aby dokładnie wyczyścić zęby, nie powodując uszkodzeń dziąseł ani zębów.

Pomaga to zatrzymać gromadzenie się płytki nazębnej. Płytka nazębna to lepka, bakteryjna warstwa przypominająca dywan bakterii na powierzchni naszych zębów. Jeśli dopuścimy do utworzenia się dużej warstwy płytki nazębnej, spowoduje ona próchnicę i chorobę dziąseł, a następnie może przerodzić się w kamień nazębny.
Żadne z nich nie sprzyja zdrowemu uśmiechowi!

Dlatego utrzymuj płytkę nazębną pod kontrolą dzięki regularnemu szczotkowaniu – nie zapomnij regularnie zmieniać szczoteczki do zębów. Świeża szczoteczka skutecznie oczyści zęby, nie uszkadzając otaczających tkanek. Ważne jest również zastosowanie odpowiedniej siły nacisku. Zbyt duży nacisk po prostu zniszczy szkliwo i uszkodzi dziąsła.

Higiena zębów: Nie zapomnij o nitkowaniu

Uzupełnij szczotkowanie o codzienne nitkowanie. W ten sposób możesz chronić swój uśmiech i starać się usunąć jedzenie zagnieżdżone między zębami. Możesz również zmniejszyć chorobę dziąseł za pomocą nici dentystycznej, ponieważ usuwa ona płytkę nazębną, która tworzy się wzdłuż linii dziąseł. Zdrowe dziąsła to podstawa promiennego, zdrowego uśmiechu, więc nigdy ich nie zaniedbuj!

Higiena zębów: Zwracaj uwagę na to co jesz

Zbyt dużo cukru to wróg mocnych, zdrowych zębów. Nie pomaga też ciągłe podjadanie.

Daj swoim zębom 3-4 godzinną przerwę między posiłkami i unikaj dużych lub częstych ilości owoców! Zamiast tego jedz warzywa! Nie są tak kwaśne jak owoce, więc nie będą atakować szkliwa i zawierają mniej cukru, co korzystnie wpłynie zarówno na zęby, jak i na ogólny stan zdrowia. Badania sugerują, że mniej niż 5% naszej energii powinno pochodzić z cukru, więc staraj się unikać cukrów, nawet jeśli znajduje się ona w napojach lub koktajlach. Naszym zdaniem koktajle owocowe nie są niewinne, ponieważ zawierają dużo kwasów i cukrów. Jedz 4 porcje warzyw dziennie i tylko jedną porcję owoców, chyba że lekarz wyraźnie zaleci inaczej.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zęby nie potrzebują dodatkowego wapnia, aby zachować siłę po przejściu przez dziąsła. Potrzebują tylko odpowiedniej ilości wapnia, ponieważ rosną jako zawiązki zębów wewnątrz szczęki, gdy jesteś dzieckiem. Tak więc, aby zachować zdrowe zęby i ciało, wystarczy przestrzegać zaleceń zdrowotnych NHS dotyczących dziennego spożycia wapnia i minerałów. Zwykle nie oznacza to, że musisz przyjmować dodatkowe suplementy, po prostu staraj się spożywać zbilansowaną dietę, wypełnioną dużą ilością świeżych, najlepiej ekologicznych warzyw. Świetnym wyborem są warzywa liściaste, orzechy, ryby i produkty mleczne. Opcje wegańskie obejmują soję, tofu i rośliny strączkowe. Znalezienie czasu na odpowiednie posiłki pomoże chronić zęby. Codzienne podjadanie ciast, ciastek i słodyczy ma odwrotny skutek. Dzieje się tak, ponieważ za każdym razem, gdy coś jemy, bakterie reagują z pożywieniem, wytwarzając kwas, który atakuje szkliwo zębów.

Wbrew powszechnej opinii ciąża nie usuwa wapnia z zębów i ich nie osłabia. Ciąża może tymczasowo wpłynąć na poziom wapnia w kościach, ale zęby pozostają nienaruszone przez samą ciążę, ponieważ zwykle są już odbudowane. To, co może mieć wpływ na Twoje zęby w czasie ciąży, to dieta bogata w cukry i kwasy, więc przestrzeganie zdrowej diety w czasie ciąży pomoże Tobie i Twojemu rosnącemu dziecku, a także Twoim i jego zębom.

Zrezygnuj zatem z podjadania, jeśli chcesz mieć promienny, zdrowy uśmiech! Picie dużej ilości wody może pomóc zneutralizować ataki kwasów, podobnie jak żucie gumy bez cukru po jedzeniu. Staraj się unikać pokarmów i napojów, które plamią i przebarwiają zęby. Popularni winowajcy to herbata, kawa, czerwone wino, buraki i curry.